نمایش شماره خطوط در ویرایشگرهای vi یا vim

vi-editor

نمایش شماره خطوط در ویرایشگر vi یا vim می تواند خیلی سودمند باشد و کار debugging code errors را ساده تر می کند و همچنین خوانایی برنامه یا اسکریپت را بهبود می بخشد.جهت فعال کردن قابلیت نمایش شماره خطوط در ویرایشگر vi یا vim کافیست تا پس از باز کردن فایل مورد نظر خود با این ویرایشگر ها،یکی از این دستورها را اجرا کنید :

:set number

:set nu

جهت غیر فعال کردن این قابلیت می توانید این دستور را اجرا کنید :

 

:set nu!

 

اگر قصد دارید ویژگی نمایش شماره خطوط به صورت دائمی باشد کافیست تا این فایل را باز کنید :

vi ~/.vimrc

سپس این خط را به آن اضافه کنید :

 

 

set number

 

 

اکنون فایل را ذخیره کنید و از آن خارج شوید.از این پس هر فایلی را با ویرایشگر های vi یا vim باز کنید به صورت پیش فرض شماره خطوط را نمایش می دهد.

 

نکته های مرتبط :

۱- جهت پرش به شماره خط خاصی هنگام باز کردن فایل می توان از این دستور استفاده کرد :

$ vi +666 fedorafans.com.txt

نکته اینکه به جای ۶۶۶ باید شماره خط مورد نظر خود را بنویسید و همچنین به جای fedorafans.com.txt باید نام فایل مورد نظر خود را بنویسید.

 
۲- جهت پرش به خطی که شامل واژه مورد نظر می باشد،می توان از این دستور استفاده کرد :

 

$ vi +/hos7ein fedorafans.com.txt

نکته اینکه به جای واژه ی hos7ein باید واژه ی مورد نظر خود را بنویسید و همچنین به جای fedorafans.com.txt باید نام فایل مورد نظر خود را بنویسید.

 

۴ دیدگاه

 • محمد :

  تشکر تو فکرش بودم

 • محمد :

  تشکر از آموزش مفید شما
  با این دستور، شماره همه خطوط نمایش داده میشه، من با یه نسخه از سرور دبیان کار میکنم فقط شماره خط حضور مکان نما رو نشون میده. یه فرقی دیگه هم که با vi تو centos کار کردم داره نمایش رنگی syntax مثلن در فایل httpd.conf است.
  لطفن اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید راهنمایی کنید. وگرنه اگه خاستید جستجو کنید، مزاحم شما نمیشم، لطفن اعلان کنید خودم انجام میدم.
  با تشکر

 • [email protected] :

  درود دوست عزیز
  در ویرایشگر ویم آیا میتوان پلاگینی نصب کرد که در آن با تایپ یک حرف کلمات کلیدی رو نمایش بده( مثلا با تایپ i کلمات if- inc- int- iostream- include را برای سی پلاس نمایش بدهد)؟
  مانند ویرایشگر سابلیم تکس

  پیشاپیش از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم.

دیدگاه شما چیست؟