مخزن یا repo چیست!؟

repo

شاید برای افرادی که به تازگی وارد دنیای گنو/لینوکس می شوند با همچین کلمات و اصطلاحاتی روبرو می شوند.که مخزن یا همان repo چیه؟و اصلا به چه کار میاد!؟اصلا چطور باید ازش استفاده کرد!؟

در این مطلب قصد دارم تا مفهوم مخزن و کاربرد و طریقه ی استفاده از آنها را برای شما عزیزان توضیح دهم.پس همراه ما باشید!

خب همانطور که از نام مخزن مشخص است،محلی است برای ذخیره و یا انبار کردن چیزی.مثلا مخزن آب که آب مورد نیاز را ذخیره می کند و یا مخزن بنزین(که البته کسی قدرت ذخیره کردنش رو نداره! 🙁  )

در دنیای لینوکس هم به همین صورت مخازنی وجود دارد.یعنی اینکه بسته های نرم افزاری و یا آپدیت(update) های نرم افزارها در یک محلی به نام مخزن یا همان repo ذخیره می شوند که کاربران از آنها استفاده کنن.خب شاید بگین اینکار چه سودی داره!؟؟در جواب باید بگم که یکی از سودهایی که داره این است که دیگه کاربر نیازی نیست به سایت های متفاوت سر بزنه و نرم افزار خودش رو دانلود یا آپدیت کنه.اینجا با اتصال به مخازن می تونید نرم افزارهای مورد علاقه  خودتون رو نصب یا آپدیت کنید.البته بعضی وقتها هم هست که نرم افزاری رو بخواین و داخل مخازن وجود نداشته باشه،ولی خب خیلی کم از این موارد پیش میاد.

هر توزیع لینوکس مخازن مربوط به خودش رو دارد و مخازن مختلفی هم برای یک توزیع وجود دارد.مثلا بعضی از مخازن  بسته های آپدیت رو شامل میشن و بعضی هم نرم افزارهایی که در حالت آزمایشی یا test هستن و به همین ترتیب انواع مختلفی جهت کاربرد های مختلفی وجود دارد.

این مخازن روی اینترنت قرار دارند،یعنی اینکه برای استفاده از این مخازن ما باید به اینترنت وصل بشیم تا بتوانیم از اونها استفاده کنیم.البته میتونیم هم یک مخزن محلی درست کنیم که در مطالب بعدی نحوه ی ایجاد اون رو توضیح خواهم داد.

به صورت پیش فرض داخل فدورا دو تا مخزن به نام های fedora و fedora-updates روی سیستم فعال هستن.برای استفاده از مخازن از ابزارهایی به نام مدیریت بسته مانند Yum و Kpackagekit و yumex میشه استفاده کرد که باز نحوه استفاده از اونها و نحوه فعال کردن مخازن دیگه رو در مطالب بعدی خواهم گفت.

امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشین.منتظر نظرات شما دوستان هستیم 🙂

 

۲۸ دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟