آموزش بروزرسانی فدورا به نسخه بتا

فدورا بتا

این مطلب را برای دوستانی مثل خودم که مشتاق ویژگی های جدید هستند و دوست دارن زود تر از موعد لمسشون کنند نوشتم و قراره از فدورا ۳۰به ۳۱ بریم . اول از همه بگم خبره رابط گرافیکی نیست که این خودش برای آموزش یه نکته مثبته چون به میزکار(دسکتاپ) شما بستگی نداره. فقط چند تا دستور کوتاه با dnf و rmp داریم. اگر با dnf آشنایی ندارید تو مطلب مدیر بسته DNF و جهشی دیگر در فدورا توضیحاتی در موردش هست(برای تازه کارا خوب نیست) همچنین تو مطلب راهنمای جامع و کاربردی مدیریت بسته DNF کاربردی ترین دستورات dnf آموزش داده شده.

 

لازم است که بدانید بعد بروزرسانی به بتا بعد از مدتی بتا پایدار خواهد شد و برای بتای بعدی باید دوباره بروزرسانی کنید. برای مثال ما فدورا ۳۱ بتا که به زودی نسخه پایدار آن منتشر می شود را نصب می کنیم و بعد از این که  پایدار شد به سراغ بتایه بعدی می رویم.

بعد از به نام خدا از داده های مهم پشتیبان تهیه کنید که در صورت بروز مشکل ضرر زیادی نکنیم. درضمن تمام دستورات ذیل (به جز یک مورد) نیاز به دسترسی ریشه دارند.

قدم اول در حالت ریشه انتشار های فدورا را بروز کنید بعد هم رایانه رو خاموش و روشن کنید.(خلاصه دستورات پایین را با دسترسی ریشه داخل ترمینال وارد کنید و اینتر بزنید.)

از حالت ریشه اطلاعی ندارید؟ برای اینکه به برنامه ای اجازه هر کاری را بدهید ابتدای آن sudo بزارید مثل(sudo dnf upgrade –refresh) بعد اینتر را زده و رمز کاربر را بزنید.(رمز تایپ شده برای امنیت نشان داده نمی شود، در این مطلب به جای # sudo بزارید)

# dnf upgrade –refresh %% systemctl reboot

در مرحله دوم افزونه dnf بروزرسانی سیستم را اگر ندارید، نصب کنید.(در حالت ریشه)

# dnf install dnf-plugin-system-upgrade

حالا باید بسته های نسخه جدید براگیری بشوند:(من اینجا دارم فدورا ۳۱ رو نصب می کنم)

# dnf system-upgrade download –refresh –releasever=31

رسیدیم به مرحله ای که نصب نسخه بتا را از پایدار متمایز می کند. برای نصب بتا نیاز به وارد کردن gpg-key نسخه مربوطه داریم. به راحتی این کار را با دستور زیر انجام دهید.

# rpm –import /etc/pki/rpm-pgp/RPM-GPG-KEY-fedora-31-primary

درنهایت به افزونه بگویید که رایانه را برای نصب بسته های دانلود شده خاموش و روشن کند.(بعد اینکه سیستم روشن و نصب بسته ها شروع شد به هیچ عنوان رایانه را خاموش نکنید)

# dnf system-upgrade reboot
امیدوارم تلاشی که کردم باعث جلب رضایت دوستانم بشود. من این کار را برای داشتن گنوم ۳.۳۴.۱ شگفت انگیز انجام دادم و از این مقاله در مستندات فدورا استفاده کردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.