نسخه نهایی لینوکس فدورا ۳۲ منتشر شد

fedora32-finalپس از انتشار نسخه ی بتا از Linux Fedora 32 تیم توسعه ی فدورا خبر انتشار نسخه نهایی Fedora 32 را اعلام کرد و باعث خوشحالی می باشد که نسخه نهایی فدورا ۳۲ بر اساس برنامه ی زمانبندی و به موقع منتشر شد.

فدورا یک توزیع از سیستم عامل قدرتمند گنو/لینوکس می باشد که همواره سعی می کند آخرین نرم افزارهای دنیای آزاد را به ارمغان آورد. نسخه ی لینوکس فدورا ۳۲ نیز مانند سایر نسخه های پیشین دارای تغییراتی می باشد.

Fedora Workstation نسخه ای از فدورا می باشد که تمرکز آن بر روی Desktop می باشد و با میزکار Gnome همراه است. فدورا ۳۲ در این نسخه از میزکار Gnome 3.36 استفاده می کند که شامل بهبودهای زیادی می باشد. در این نسخه از فدورا ۳۲ سرویس EarlyOOM به صورت پیش فرض فعال می باشد تا تجربه کاربر را در شرایط کم حافظه (low-memory ) بهبود بخشد.

Fedora Server جدیدترین نرم افزارهای سرور منبع باز را به شیوه ای با استقرار آسان به مدیران سیستم ارائه می دهد. برای موارد استفاده از edge computing، نسخه Fedora IoT پایه و اساس محکمی برای اکوسیستم های IoT فراهم می آورد.

Fedora CoreOS یک نسخه در حال ظهور از Fedora است. این نسخه از فدورا دارای بروزرسانی خودکار و یک سیستم عامل minimal برای اجرای containerized workloads به صورت ایمن و قابل مقیاس (scale) می باشد. نسخه جاری Fedora CoreOS بر پایه ی Fedora 31 است که next stream بر پایه Fedora 32 می باشد که مراحل testing و stable آن در جریان است.

همانطور که می دانید فدورا دارای نسخه های متفاوت دیگری نیز می باشد مانند Fedora Spins و Labs که برای اهداف گوناگونی توسعه داده می شود و شامل نسخه هایی با میزکارهای مختلف مانند KDE Plasma و Xfce می باشد که طرفداران خاص خودش را دارند. همچنین نسخه ی Fedora Astronomy Lab که شامل ابزارهای کاملی برای ستاره شناسان تازه کار (amateur) و حرفه ای (professional) می باشد.

لینوکس فدورا ۳۲ نسخه ای جدید به همراه دارد که Comp Neuro Lab نام دارد و توسط گروهی علاقمند ویژه ی علوم اعصاب (Neuroscience Special Interest Group) توسعه داده شده است و برای فعالیت در علوم عصبی محاسباتی (computational neuroscience) ساخته شده است.

همچنین Fedora 32 قابلیت پشتیبانی از معماری سخت افزاری گوناگونی مانند ARM AArch64, Power و S390x را دارد که برای هر کدام از آنها نسخه ای وجود دارد.

همانطور که گفته شد فدورا همواره سعی می کند تا آخرین بسته های نرم افزاری را ارائه نماید. از این رو مهم نیست که شما از کدام یک از ویرایش های فدورا ۳۲ استفاده می کنید زیرا فدورا آخرین بسته های نرم افزاری دنیای Open Source مانند بروزرسانی زبان های برنامه نویسی و system library packages را برای شما به ارمغان آورده است که شامل GCC 10, Ruby 2.7 و Python 3.8 می باشد. البته با توجه به پایان رسیدن (end-of-life) نسخه ی Python 2 اغلب بسته های Python 2 از روی فدورا حذف شده اند و تنها بسته های  legacy python27 که برخی کاربران و توسعه دهندگان هنوز به آنها نیاز دارند ارائه می شوند.

هم اکنون نسخه نهایی لینوکس فدورا ۳۲ در دسترس می باشد که برای دانلود نسخه ی مورد نظر خود می توانید به وب سایت رسمی پروژه ی فدورا به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://getfedora.org

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.